| Deklination |
|---|
| wohrhaftige, wohrhaftigen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wohren; wohr, wohrt | ik | wohr | wohr (wohrde) | wohrt |
| du | wohrst | wohrst (wohrdest) | ||
| he/se/dat | wohrt | wohr (wohrde) | ||
| wi/ji/Se/se | wohrt (wohren) | wohren (wohrden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wohren; wohr, wohrt | ik | wohr | wohr (wohrde) | wohrt |
| du | wohrst | wohrst (wohrdest) | ||
| he/se/dat | wohrt | wohr (wohrde) | ||
| wi/ji/Se/se | wohrt (wohren) | wohren (wohrden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wohren; wohr, wohrt | ik | wohr | wohr (wohrde) | wohrt |
| du | wohrst | wohrst (wohrdest) | ||
| he/se/dat | wohrt | wohr (wohrde) | ||
| wi/ji/Se/se | wohrt (wohren) | wohren (wohrden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wohren; wohr, wohrt | ik | wohr | wohr (wohrde) | wohrt |
| du | wohrst | wohrst (wohrdest) | ||
| he/se/dat | wohrt | wohr (wohrde) | ||
| wi/ji/Se/se | wohrt (wohren) | wohren (wohrden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wohren; wohr, wohrt | ik | wohr | wohr (wohrde) | wohrt |
| du | wohrst | wohrst (wohrdest) | ||
| he/se/dat | wohrt | wohr (wohrde) | ||
| wi/ji/Se/se | wohrt (wohren) | wohren (wohrden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| hegen; heeg, heegt | ik | heeg | heeg (heegde) | heegt |
| du | heegst | heegst (heegdest) | ||
| he/se/dat | heegt | heeg (heegde) | ||
| wi/ji/Se/se | heegt (hegen) | hegen (heegden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| hegen; heeg, heegt | ik | heeg | heeg (heegde) | heegt |
| du | heegst | heegst (heegdest) | ||
| he/se/dat | heegt | heeg (heegde) | ||
| wi/ji/Se/se | heegt (hegen) | hegen (heegden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wohren; wohr, wohrt | ik | wohr | wohr (wohrde) | wohrt |
| du | wohrst | wohrst (wohrdest) | ||
| he/se/dat | wohrt | wohr (wohrde) | ||
| wi/ji/Se/se | wohrt (wohren) | wohren (wohrden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wohren; wohr, wohrt | ik | wohr | wohr (wohrde) | wohrt |
| du | wohrst | wohrst (wohrdest) | ||
| he/se/dat | wohrt | wohr (wohrde) | ||
| wi/ji/Se/se | wohrt (wohren) | wohren (wohrden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wiesen; wies, wiest | ik | wies | wies (wiesde) | wiest |
| du | wiest | wiest (wiesdest) | ||
| he/se/dat | wiest | wies (wiesde) | ||
| wi/ji/Se/se | wiest (wiesen) | wiesen (wiesden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| marken; mark, markt | ik | mark | mark (markde, marke) | markt |
| du | markst | markst (markdest, markest) | ||
| he/se/dat | markt | mark (markde, marke) | ||
| wi/ji/Se/se | markt (marken) | marken (markden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| nehmen; nimm/nehm, nehmt | ik | nehm | nehm/nohm/nöhm | nahmen |
| du | nimmst | nehmst/nohmst/nöhmst | ||
| he/se/dat | nimmt | nehm/nohm/nöhm | ||
| wi/ji/Se/se | nehmt (nehmen) | nehmen/nohmen/nöhmen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| maken; maak, maakt | ik | maak | maak/möök | maakt |
| du | maakst | maakst/möökst | ||
| he/se/dat | maakt | maak/möök | ||
| wi/ji/Se/se | maakt (maken) | maken/möken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wohren; wohr, wohrt | ik | wohr | wohr (wohrde) | wohrt |
| du | wohrst | wohrst (wohrdest) | ||
| he/se/dat | wohrt | wohr (wohrde) | ||
| wi/ji/Se/se | wohrt (wohren) | wohren (wohrden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wohren; wohr, wohrt | ik | wohr | wohr (wohrde) | wohrt |
| du | wohrst | wohrst (wohrdest) | ||
| he/se/dat | wohrt | wohr (wohrde) | ||
| wi/ji/Se/se | wohrt (wohren) | wohren (wohrden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wohren; wohr, wohrt | ik | wohr | wohr (wohrde) | wohrt |
| du | wohrst | wohrst (wohrdest) | ||
| he/se/dat | wohrt | wohr (wohrde) | ||
| wi/ji/Se/se | wohrt (wohren) | wohren (wohrden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| leggen; legg, leggt | ik | legg | legg/leed | leggt |
| du | leggst | leggst/leedst | ||
| he/se/dat | leggt | legg/leed | ||
| wi/ji/Se/se | leggt (leggen) | leggen/leden |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| nehmen; nimm/nehm, nehmt | ik | nehm | nehm/nohm/nöhm | nahmen |
| du | nimmst | nehmst/nohmst/nöhmst | ||
| he/se/dat | nimmt | nehm/nohm/nöhm | ||
| wi/ji/Se/se | nehmt (nehmen) | nehmen/nohmen/nöhmen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kamen; kumm/kaam, kaamt | ik | kaam | keem/kööm | kamen |
| du | kummst/kümmst | keemst/köömst | ||
| he/se/dat | kummt/kümmt | keem/kööm | ||
| wi/ji/Se/se | kaamt (kamen) | kemen/kömen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kamen; kumm/kaam, kaamt | ik | kaam | keem/kööm | kamen |
| du | kummst/kümmst | keemst/köömst | ||
| he/se/dat | kummt/kümmt | keem/kööm | ||
| wi/ji/Se/se | kaamt (kamen) | kemen/kömen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| verwohrlosen; verwohrloos, verwohrloost | ik | verwohrloos | verwohrloos (verwohrloosde) | verwohrloost |
| du | verwohrloost | verwohrloost (verwohrloosdest) | ||
| he/se/dat | verwohrloost | verwohrloos (verwohrloosde) | ||
| wi/ji/Se/se | verwohrloost (verwohrlosen) | verwohrlosen (verwohrloosden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| geven; giff/geev, geevt | ik | geev | geev | geven |
| du | giffst | geevst | ||
| he/se/dat | gifft | geev | ||
| wi/ji/Se/se | geevt (geven) | geven |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| nehmen; nimm/nehm, nehmt | ik | nehm | nehm/nohm/nöhm | nahmen |
| du | nimmst | nehmst/nohmst/nöhmst | ||
| he/se/dat | nimmt | nehm/nohm/nöhm | ||
| wi/ji/Se/se | nehmt (nehmen) | nehmen/nohmen/nöhmen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| maken; maak, maakt | ik | maak | maak/möök | maakt |
| du | maakst | maakst/möökst | ||
| he/se/dat | maakt | maak/möök | ||
| wi/ji/Se/se | maakt (maken) | maken/möken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| spören; spöör, spöört | ik | spöör | spöör (spöörde) | spöört |
| du | spöörst | spöörst (spöördest) | ||
| he/se/dat | spöört | spöör (spöörde) | ||
| wi/ji/Se/se | spöört (spören) | spören (spöörden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| marken; mark, markt | ik | mark | mark (markde, marke) | markt |
| du | markst | markst (markdest, markest) | ||
| he/se/dat | markt | mark (markde, marke) | ||
| wi/ji/Se/se | markt (marken) | marken (markden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| nehmen; nimm/nehm, nehmt | ik | nehm | nehm/nohm/nöhm | nahmen |
| du | nimmst | nehmst/nohmst/nöhmst | ||
| he/se/dat | nimmt | nehm/nohm/nöhm | ||
| wi/ji/Se/se | nehmt (nehmen) | nehmen/nohmen/nöhmen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| langen; lang, langt | ik | lang | lang (langde, lange) | langt |
| du | langst | langst (langdest, langest) | ||
| he/se/dat | langt | lang (langde, lange) | ||
| wi/ji/Se/se | langt (langen) | langen (langden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| nehmen; nimm/nehm, nehmt | ik | nehm | nehm/nohm/nöhm | nahmen |
| du | nimmst | nehmst/nohmst/nöhmst | ||
| he/se/dat | nimmt | nehm/nohm/nöhm | ||
| wi/ji/Se/se | nehmt (nehmen) | nehmen/nohmen/nöhmen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| gahn; gah, gaht | ik | gah | gung/güng | gahn |
| du | geihst | gungst/güngst | ||
| he/se/dat | geiht | gung/güng | ||
| wi/ji/Se/se | gaht (gahn) | gungen/güngen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| seggen; segg, seggt | ik | segg | see | seggt |
| du | seggst | seest | ||
| he/se/dat | seggt | see | ||
| wi/ji/Se/se | seggt (seggen) | seen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| seggen; segg, seggt | ik | segg | see | seggt |
| du | seggst | seest | ||
| he/se/dat | seggt | see | ||
| wi/ji/Se/se | seggt (seggen) | seen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| warnen; warn, warnt | ik | warn | warn (warnde, warne) | warnt |
| du | warnst | warnst (warndest, warnest) | ||
| he/se/dat | warnt | warn (warnde, warne) | ||
| wi/ji/Se/se | warnt (warnen) | warnen (warnden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| schoen; scho, schoot | ik | scho | scho (schootde) | schoot |
| du | schoost | schoost (schootdest) | ||
| he/se/dat | schoot | scho (schootde) | ||
| wi/ji/Se/se | schoot (schoen) | schoen (schootden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| schuen; schu, schuut | ik | schu | schu (schuutde) | schuut |
| du | schuust | schuust (schuutdest) | ||
| he/se/dat | schuut | schu (schuutde) | ||
| wi/ji/Se/se | schuut (schuen) | schuen (schuutden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| warnen; warn, warnt | ik | warn | warn (warnde, warne) | warnt |
| du | warnst | warnst (warndest, warnest) | ||
| he/se/dat | warnt | warn (warnde, warne) | ||
| wi/ji/Se/se | warnt (warnen) | warnen (warnden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| schoen; scho, schoot | ik | scho | scho (schootde) | schoot |
| du | schoost | schoost (schootdest) | ||
| he/se/dat | schoot | scho (schootde) | ||
| wi/ji/Se/se | schoot (schoen) | schoen (schootden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| schuen; schu, schuut | ik | schu | schu (schuutde) | schuut |
| du | schuust | schuust (schuutdest) | ||
| he/se/dat | schuut | schu (schuutde) | ||
| wi/ji/Se/se | schuut (schuen) | schuen (schuutden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| warnen; warn, warnt | ik | warn | warn (warnde, warne) | warnt |
| du | warnst | warnst (warndest, warnest) | ||
| he/se/dat | warnt | warn (warnde, warne) | ||
| wi/ji/Se/se | warnt (warnen) | warnen (warnden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| schoen; scho, schoot | ik | scho | scho (schootde) | schoot |
| du | schoost | schoost (schootdest) | ||
| he/se/dat | schoot | scho (schootde) | ||
| wi/ji/Se/se | schoot (schoen) | schoen (schootden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| schuen; schu, schuut | ik | schu | schu (schuutde) | schuut |
| du | schuust | schuust (schuutdest) | ||
| he/se/dat | schuut | schu (schuutde) | ||
| wi/ji/Se/se | schuut (schuen) | schuen (schuutden) |
| Deklination |
|---|
| lögenhaftige, lögenhaftigen |
| Komparation |
|---|
| lögenhaftiger, lögenhaftigst |
| Deklination |
|---|
| unehrliche, unehrlichen |
| Deklination |
|---|
| unoprichtige, unoprichtigen |
| Deklination |
|---|
| schienhillige, schienhilligen |
| Deklination |
|---|
| unuprichtige, unuprichtigen |
| Deklination |
|---|
| schienframe, schienframen |
| Deklination |
|---|
| schienfromme, schienfrommen |
| Deklination |
|---|
| unwohrschienliche, unwohrschienlichen |
| Komparation |
|---|
| unwohrschienlicher, unwohrschienlichst |
| Deklination |
|---|
| afretene, afretenen |
| Deklination |
|---|
| kladderige, kladderigen |
| Deklination |
|---|
| pulterige, pulterigen |
| Deklination |
|---|
| verbuttjerte, verbuttjerten |
| Deklination |
|---|
| verwohrlooste, verwohrloosten |
| Deklination |
|---|
| ruugbannige, ruugbannigen |
| Deklination |
|---|
| ehrliche, ehrlichen |
| Deklination |
|---|
| oprichtige, oprichtigen |
| Deklination |
|---|
| uprichtige, uprichtigen |
| Deklination |
|---|
| wohrhaftige, wohrhaftigen |
| Deklination |
|---|
| würkliche, würklichen |
| Deklination |
|---|
| echte, echten |
| Deklination |
|---|
| richtige, richtigen |
| Deklination |
|---|
| wohrhaftige, wohrhaftigen |
| Deklination |
|---|
| unwohre, unwohren |
| Deklination |
|---|
| wohrseggersche, wohrseggerschen |
| Deklination |
|---|
| wiesseggersche, wiesseggerschen |
| Deklination |
|---|
| wohrschienliche, wohrschienlichen |
| Deklination |
|---|
| gootverwohrte, gootverwohrten |