| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wesen/ween/sien; wees/sie, weest/sied | ik | bün | weer/wöör | wesen/ween/west |
| du | büst | weerst/wöörst | ||
| he/se/dat | is | weer/wöör | ||
| wi/ji/Se/se | sünd | weren/wören |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| seggen; segg, seggt | ik | segg | see | seggt |
| du | seggst | seest | ||
| he/se/dat | seggt | see | ||
| wi/ji/Se/se | seggt (seggen) | seen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| könen | ik | kann | kunn | kunnt |
| du | kannst | kunnst | ||
| he/se/dat | kann | kunn | ||
| wi/ji/Se/se | köönt (könen) | kunnen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wesen/ween/sien; wees/sie, weest/sied | ik | bün | weer/wöör | wesen/ween/west |
| du | büst | weerst/wöörst | ||
| he/se/dat | is | weer/wöör | ||
| wi/ji/Se/se | sünd | weren/wören |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| maken; maak, maakt | ik | maak | maak/möök | maakt |
| du | maakst | maakst/möökst | ||
| he/se/dat | maakt | maak/möök | ||
| wi/ji/Se/se | maakt (maken) | maken/möken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wesen/ween/sien; wees/sie, weest/sied | ik | bün | weer/wöör | wesen/ween/west |
| du | büst | weerst/wöörst | ||
| he/se/dat | is | weer/wöör | ||
| wi/ji/Se/se | sünd | weren/wören |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| hebben; heff, hebbt/hefft | ik | hebb/heff | harr | hatt |
| du | hest | harrst | ||
| he/se/dat | hett | harr | ||
| wi/ji/Se/se | hebbt/hefft (hebben) | harrn |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| fürchten; fürcht, fürcht | ik | fürcht | fürcht (fürchtde, fürchtede) | fürcht |
| du | fürchtst (fürchtest) | fürchtst (fürchtdest, fürchtedest) | ||
| he/se/dat | fürcht (fürchtet) | fürcht (fürchtde, fürchtede) | ||
| wi/ji/Se/se | fürcht (fürchten) | fürchten (fürchtden, fürchteden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| förchten; förcht, förcht | ik | förcht | förcht (förchtde, förchtede) | förcht |
| du | förchtst (förchtest) | förchtst (förchtdest, förchtedest) | ||
| he/se/dat | förcht (förchtet) | förcht (förchtde, förchtede) | ||
| wi/ji/Se/se | förcht (förchten) | förchten (förchtden, förchteden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| geven; giff/geev, geevt | ik | geev | geev | geven |
| du | giffst | geevst | ||
| he/se/dat | gifft | geev | ||
| wi/ji/Se/se | geevt (geven) | geven |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| begnögen; begnöög, begnöögt | ik | begnöög | begnöög (begnöögde) | begnöögt |
| du | begnöögst | begnöögst (begnöögdest) | ||
| he/se/dat | begnöögt | begnöög (begnöögde) | ||
| wi/ji/Se/se | begnöögt (begnögen) | begnögen (begnöögden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| nehmen; nimm/nehm, nehmt | ik | nehm | nehm/nohm/nöhm | nahmen |
| du | nimmst | nehmst/nohmst/nöhmst | ||
| he/se/dat | nimmt | nehm/nohm/nöhm | ||
| wi/ji/Se/se | nehmt (nehmen) | nehmen/nohmen/nöhmen |
| Deklination |
|---|
| fürchterliche, fürchterlichen |
| Deklination |
|---|
| förchterliche, förchterlichen |
| Deklination |
|---|
| gressliche, gresslichen |
| Komparation |
|---|
| gresslicher, gresslichst |
| Deklination |
|---|
| grässliche, grässlichen |
| Komparation |
|---|
| grässlicher, grässlichst |
| Deklination |
|---|
| schreckliche, schrecklichen |
| Komparation |
|---|
| schrecklicher, schrecklichst |
| Deklination |
|---|
| furchtbore, furchtboren |
| Komparation |
|---|
| furchtborer, furchtborst |
| Deklination |
|---|
| forchtbore, forchtboren |
| Komparation |
|---|
| forchtborer, forchtborst |
| Deklination |
|---|
| gruseliche, gruselichen |
| Komparation |
|---|
| gruselicher, gruselichst |
| Deklination |
|---|
| grugeliche, grugelichen |
| Komparation |
|---|
| grugelicher, grugelichst |
| Deklination |
|---|
| schruterige, schruterigen |
| Komparation |
|---|
| schruteriger, schruterigst |
| Deklination |
|---|
| försorgliche, försorglichen |
| Komparation |
|---|
| försorglicher, försorglichst |
| Deklination |
|---|
| förstliche, förstlichen |
| Komparation |
|---|
| förstlicher, förstlichst |
| Deklination |
|---|
| negenkloke, negenkloken |
| Deklination |
|---|
| drievnesige, drievnesigen |
| Deklination |
|---|
| wiessnutige, wiessnutigen |
| Deklination |
|---|
| wieswöördige, wieswöördigen |
| Deklination |
|---|
| gottsfürchtige, gottsfürchtigen |
| Deklination |
|---|
| gottsförchtige, gottsförchtigen |
| Deklination |
|---|
| grootförstliche, grootförstlichen |