| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| warrn; warr, warrt | ik | warr | woor/wöör/worr/wörr/wurr/würr | worrn |
| du | warrst | woorst/wöörst/worrst/wörrst/wurrst/würrst | ||
| he/se/dat | warrt | woor/wöör/worr/wörr/wurr/würr | ||
| wi/ji/Se/se | warrt (warrn) | woorn/wöörn/worrn/wörrn/wurrn/würrn |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wesen/ween/sien; wees/sie, weest/sied | ik | bün | weer/wöör | wesen/ween/west |
| du | büst | weerst/wöörst | ||
| he/se/dat | is | weer/wöör | ||
| wi/ji/Se/se | sünd | weren/wören |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| maken; maak, maakt | ik | maak | maak/möök | maakt |
| du | maakst | maakst/möökst | ||
| he/se/dat | maakt | maak/möök | ||
| wi/ji/Se/se | maakt (maken) | maken/möken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| warrn; warr, warrt | ik | warr | woor/wöör/worr/wörr/wurr/würr | worrn |
| du | warrst | woorst/wöörst/worrst/wörrst/wurrst/würrst | ||
| he/se/dat | warrt | woor/wöör/worr/wörr/wurr/würr | ||
| wi/ji/Se/se | warrt (warrn) | woorn/wöörn/worrn/wörrn/wurrn/würrn |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| fiern; fier, fiert | ik | fier | fier (fierde) | fiert |
| du | fierst | fierst (fierdest) | ||
| he/se/dat | fiert | fier (fierde) | ||
| wi/ji/Se/se | fiert (fiern) | fiern (fierden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| spelen; speel, speelt | ik | speel | speel (speelde) | speelt |
| du | speelst | speelst (speeldest) | ||
| he/se/dat | speelt | speel (speelde) | ||
| wi/ji/Se/se | speelt (spelen) | spelen (speelden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kranken; krank, krankt | ik | krank | krank (krankde, kranke) | krankt |
| du | krankst | krankst (krankdest, krankest) | ||
| he/se/dat | krankt | krank (krankde, kranke) | ||
| wi/ji/Se/se | krankt (kranken) | kranken (krankden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kranken; krank, krankt | ik | krank | krank (krankde, kranke) | krankt |
| du | krankst | krankst (krankdest, krankest) | ||
| he/se/dat | krankt | krank (krankde, kranke) | ||
| wi/ji/Se/se | krankt (kranken) | kranken (krankden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| fiern; fier, fiert | ik | fier | fier (fierde) | fiert |
| du | fierst | fierst (fierdest) | ||
| he/se/dat | fiert | fier (fierde) | ||
| wi/ji/Se/se | fiert (fiern) | fiern (fierden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| maken; maak, maakt | ik | maak | maak/möök | maakt |
| du | maakst | maakst/möökst | ||
| he/se/dat | maakt | maak/möök | ||
| wi/ji/Se/se | maakt (maken) | maken/möken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| maken; maak, maakt | ik | maak | maak/möök | maakt |
| du | maakst | maakst/möökst | ||
| he/se/dat | maakt | maak/möök | ||
| wi/ji/Se/se | maakt (maken) | maken/möken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| fiern; fier, fiert | ik | fier | fier (fierde) | fiert |
| du | fierst | fierst (fierdest) | ||
| he/se/dat | fiert | fier (fierde) | ||
| wi/ji/Se/se | fiert (fiern) | fiern (fierden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| spelen; speel, speelt | ik | speel | speel (speelde) | speelt |
| du | speelst | speelst (speeldest) | ||
| he/se/dat | speelt | speel (speelde) | ||
| wi/ji/Se/se | speelt (spelen) | spelen (speelden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| maken; maak, maakt | ik | maak | maak/möök | maakt |
| du | maakst | maakst/möökst | ||
| he/se/dat | maakt | maak/möök | ||
| wi/ji/Se/se | maakt (maken) | maken/möken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| spelen; speel, speelt | ik | speel | speel (speelde) | speelt |
| du | speelst | speelst (speeldest) | ||
| he/se/dat | speelt | speel (speelde) | ||
| wi/ji/Se/se | speelt (spelen) | spelen (speelden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| schrieven; schriev, schrievt | ik | schriev | schreev | schreven |
| du | schriffst | schreevst | ||
| he/se/dat | schrifft | schreev | ||
| wi/ji/Se/se | schrievt (schrieven) | schreven |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| mellen; mell, mellt | ik | mell | mell (mellde, melle) | mellt |
| du | mellst | mellst (melldest, mellest) | ||
| he/se/dat | mellt | mell (mellde, melle) | ||
| wi/ji/Se/se | mellt (mellen) | mellen (mellden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| lachen; lach, lacht | ik | lach | lach (lachde, lache) | lacht |
| du | lachst | lachst (lachdest, lachest) | ||
| he/se/dat | lacht | lach (lachde, lache) | ||
| wi/ji/Se/se | lacht (lachen) | lachen (lachden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| lachen; lach, lacht | ik | lach | lach (lachde, lache) | lacht |
| du | lachst | lachst (lachdest, lachest) | ||
| he/se/dat | lacht | lach (lachde, lache) | ||
| wi/ji/Se/se | lacht (lachen) | lachen (lachden) |
| Deklination |
|---|
| ogenkranke, ogenkranken |
| Deklination |
|---|
| bettkranke, bettkranken |
| Deklination |
|---|
| gemöötskranke, gemöötskranken |
| Deklination |
|---|
| koppkranke, koppkranken |
| Komparation |
|---|
| koppkranker, koppkrankst |
| Deklination |
|---|
| kuppkranke, kuppkranken |
| Komparation |
|---|
| kuppkranker, kuppkrankst |
| Deklination |
|---|
| gemöötskranke, gemöötskranken |
| Deklination |
|---|
| koppkranke, koppkranken |
| Komparation |
|---|
| koppkranker, koppkrankst |
| Deklination |
|---|
| kuppkranke, kuppkranken |
| Komparation |
|---|
| kuppkranker, kuppkrankst |
| Deklination |
|---|
| krankenversekerte, krankenversekerten |
| Deklination |
|---|
| krankhaftige, krankhaftigen |
| Komparation |
|---|
| krankhaftiger, krankhaftigst |
| Deklination |
|---|
| kreeftkranke, kreeftkranken |
| Deklination |
|---|
| lungenkranke, lungenkranken |
| Deklination |
|---|
| nervenkranke, nervenkranken |
| Deklination |
|---|
| schoolkranke, schoolkranken |
| Deklination |
|---|
| swoorkranke, swoorkranken |
| Deklination |
|---|
| doodkranke, doodkranken |
| Deklination |
|---|
| doodkranke, doodkranken |
| Deklination |
|---|
| starvenskranke, starvenskranken |
| Deklination |
|---|
| suchtkranke, suchtkranken |
| Deklination |
|---|
| starvenskranke, starvenskranken |
| Deklination |
|---|
| koppkranke, koppkranken |
| Komparation |
|---|
| koppkranker, koppkrankst |
| Deklination |
|---|
| kuppkranke, kuppkranken |
| Komparation |
|---|
| kuppkranker, kuppkrankst |
| Deklination |
|---|
| zuckerkranke, zuckerkranken |