| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| schöppen; schöpp, schöppt | ik | schöpp | schöpp (schöppde, schöppe) | schöppt |
| du | schöppst | schöppst (schöppdest, schöppest) | ||
| he/se/dat | schöppt | schöpp (schöppde, schöppe) | ||
| wi/ji/Se/se | schöppt (schöppen) | schöppen (schöppden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| scheppen; schepp, scheppt | ik | schepp | schepp (scheppde, scheppe) | scheppt |
| du | scheppst | scheppst (scheppdest, scheppest) | ||
| he/se/dat | scheppt | schepp (scheppde, scheppe) | ||
| wi/ji/Se/se | scheppt (scheppen) | scheppen (scheppden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| düpen; düüp, düüpt | ik | düüp | düüp (düüpde) | düüpt |
| du | düüpst | düüpst (düüpdest) | ||
| he/se/dat | düüpt | düüp (düüpde) | ||
| wi/ji/Se/se | düüpt (düpen) | düpen (düüpden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| schöppen; schöpp, schöppt | ik | schöpp | schöpp (schöppde, schöppe) | schöppt |
| du | schöppst | schöppst (schöppdest, schöppest) | ||
| he/se/dat | schöppt | schöpp (schöppde, schöppe) | ||
| wi/ji/Se/se | schöppt (schöppen) | schöppen (schöppden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| halen; haal, haalt | ik | haal | haal (haalde) | haalt |
| du | haalst | haalst (haaldest) | ||
| he/se/dat | haalt | haal (haalde) | ||
| wi/ji/Se/se | haalt (halen) | halen (haalden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| sammeln; sammel, sammelt | ik | sammel | sammel (sammelde) | sammelt |
| du | sammelst | sammelst (sammeldest) | ||
| he/se/dat | sammelt | sammel (sammelde) | ||
| wi/ji/Se/se | sammelt (sammeln) | sammeln (sammelden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| marken; mark, markt | ik | mark | mark (markde, marke) | markt |
| du | markst | markst (markdest, markest) | ||
| he/se/dat | markt | mark (markde, marke) | ||
| wi/ji/Se/se | markt (marken) | marken (markden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| rüken; rüük, rüükt | ik | rüük | rook/röök | raken |
| du | rückst/rüükst | rookst/röökst | ||
| he/se/dat | rückt/rüükt | rook/röök | ||
| wi/ji/Se/se | rüükt (rüken) | roken/röken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| rüken; rüük, rüükt | ik | rüük | rüük (rüükde) | rüükt |
| du | rüükst | rüükst (rüükdest) | ||
| he/se/dat | rüükt | rüük (rüükde) | ||
| wi/ji/Se/se | rüükt (rüken) | rüken (rüükden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| rahmen; rahm, rahmt | ik | rahm | rahm (rahmde) | rahmt |
| du | rahmst | rahmst (rahmdest) | ||
| he/se/dat | rahmt | rahm (rahmde) | ||
| wi/ji/Se/se | rahmt (rahmen) | rahmen (rahmden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| schöppen; schöpp, schöppt | ik | schöpp | schöpp (schöppde, schöppe) | schöppt |
| du | schöppst | schöppst (schöppdest, schöppest) | ||
| he/se/dat | schöppt | schöpp (schöppde, schöppe) | ||
| wi/ji/Se/se | schöppt (schöppen) | schöppen (schöppden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wesen/ween/sien; wees/sie, weest/sied | ik | bün | weer/wöör | wesen/ween/west |
| du | büst | weerst/wöörst | ||
| he/se/dat | is | weer/wöör | ||
| wi/ji/Se/se | sünd | weren/wören |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| laten; laat, laat | ik | laat | leet/lööt | laten |
| du | lettst/löttst | leetst/löötst | ||
| he/se/dat | lett/lött | leet/lööt | ||
| wi/ji/Se/se | laat (laten) | leten/löten |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| holen; hool, hoolt | ik | hool | heel/hööl | holen |
| du | höllst/hüllst | heelst/höölst | ||
| he/se/dat | höllt/hüllt | heel/hööl | ||
| wi/ji/Se/se | hoolt (holen) | helen/hölen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| holen; hool, hoolt | ik | hool | heel/hööl | holen |
| du | höllst/hüllst | heelst/höölst | ||
| he/se/dat | höllt/hüllt | heel/hööl | ||
| wi/ji/Se/se | hoolt (holen) | helen/hölen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| hollen; holl, hollt | ik | holl | höll | hollen |
| du | höllst/hüllst | höllst | ||
| he/se/dat | höllt/hüllt | höll | ||
| wi/ji/Se/se | hollt (hollen) | höllen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| hollen; holl, hollt | ik | holl | höll | hollen |
| du | höllst/hüllst | höllst | ||
| he/se/dat | höllt/hüllt | höll | ||
| wi/ji/Se/se | hollt (hollen) | höllen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| holen; hool, hoolt | ik | hool | heel/hööl | holen |
| du | höllst/hüllst | heelst/höölst | ||
| he/se/dat | höllt/hüllt | heel/hööl | ||
| wi/ji/Se/se | hoolt (holen) | helen/hölen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| holen; hool, hoolt | ik | hool | heel/hööl | holen |
| du | höllst/hüllst | heelst/höölst | ||
| he/se/dat | höllt/hüllt | heel/hööl | ||
| wi/ji/Se/se | hoolt (holen) | helen/hölen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| hollen; holl, hollt | ik | holl | höll | hollen |
| du | höllst/hüllst | höllst | ||
| he/se/dat | höllt/hüllt | höll | ||
| wi/ji/Se/se | hollt (hollen) | höllen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| hollen; holl, hollt | ik | holl | höll | hollen |
| du | höllst/hüllst | höllst | ||
| he/se/dat | höllt/hüllt | höll | ||
| wi/ji/Se/se | hollt (hollen) | höllen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| diskuteren; diskuteer, diskuteert | ik | diskuteer | diskuteer (diskuteerde) | diskuteert |
| du | diskuteerst | diskuteerst (diskuteerdest) | ||
| he/se/dat | diskuteert | diskuteer (diskuteerde) | ||
| wi/ji/Se/se | diskuteert (diskuteren) | diskuteren (diskuteerden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| diskereren; diskereer, diskereert | ik | diskereer | diskereer (diskereerde) | diskereert |
| du | diskereerst | diskereerst (diskereerdest) | ||
| he/se/dat | diskereert | diskereer (diskereerde) | ||
| wi/ji/Se/se | diskereert (diskereren) | diskereren (diskereerden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kauen; kau, kaut | ik | kau | kau (kautde) | kaut |
| du | kaust | kaust (kautdest) | ||
| he/se/dat | kaut | kau (kautde) | ||
| wi/ji/Se/se | kaut (kauen) | kauen (kautden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| vermöden; vermööd, vermöödt | ik | vermööd | vermööd (vermöödte, vermödete) | vermöödt |
| du | vermöödst (vermödest) | vermöödst (vermöödtest, vermödetest) | ||
| he/se/dat | vermöödt (vermödet) | vermööd (vermöödte, vermödete) | ||
| wi/ji/Se/se | vermöödt (vermöden) | vermöden (vermöödten, vermödeten) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| maken; maak, maakt | ik | maak | maak/möök | maakt |
| du | maakst | maakst/möökst | ||
| he/se/dat | maakt | maak/möök | ||
| wi/ji/Se/se | maakt (maken) | maken/möken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| schöppen; schöpp, schöppt | ik | schöpp | schöpp (schöppde, schöppe) | schöppt |
| du | schöppst | schöppst (schöppdest, schöppest) | ||
| he/se/dat | schöppt | schöpp (schöppde, schöppe) | ||
| wi/ji/Se/se | schöppt (schöppen) | schöppen (schöppden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| ööschen; öösch, ööscht | ik | öösch | öösch (ööschde) | ööscht |
| du | ööschst | ööschst (ööschdest) | ||
| he/se/dat | ööscht | öösch (ööschde) | ||
| wi/ji/Se/se | ööscht (ööschen) | ööschen (ööschden) |
| Deklination |
|---|
| vullstännige, vullstännigen |