| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| weten; weet, weet | ik | weet | wüss/wuss | weten/wüsst/wusst |
| du | weetst/weeßt | wüsst/wusst | ||
| he/se/dat | weet | wüss/wuss | ||
| wi/ji/Se/se | weet (weten) | wüssen/wussen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| stahn; stah, staht | ik | stah | stunn/stünn | stahn |
| du | steihst | stunnst/stünnst | ||
| he/se/dat | steiht | stunn/stünn | ||
| wi/ji/Se/se | staht (stahn) | stunnen/stünnen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| weten; weet, weet | ik | weet | wüss/wuss | weten/wüsst/wusst |
| du | weetst/weeßt | wüsst/wusst | ||
| he/se/dat | weet | wüss/wuss | ||
| wi/ji/Se/se | weet (weten) | wüssen/wussen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| lehren; lehr, lehrt | ik | lehr | lehr (lehrde) | lehrt |
| du | lehrst | lehrst (lehrdest) | ||
| he/se/dat | lehrt | lehr (lehrde) | ||
| wi/ji/Se/se | lehrt (lehren) | lehren (lehrden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| spreken; sprick/spreek, spreekt | ik | spreek | sprook/spröök | spraken |
| du | sprickst | sprookst/spröökst | ||
| he/se/dat | sprickt | sprook/spröök | ||
| wi/ji/Se/se | spreekt (spreken) | sproken/spröken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| reken; reken (reek), rekent (reekt) | ik | reken (reek) | reken (rekende; reek, reekde) | rekent (reekt) |
| du | rekenst (reekst) | rekenst (rekendest; reekst, reekdest) | ||
| he/se/dat | rekent (reekt) | reken (rekende; reek, reekde) | ||
| wi/ji/Se/se | rekent (reekt, reken) | reken (rekenden; reken, reekden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| ästimeren; ästimeer, ästimeert | ik | ästimeer | ästimeer (ästimeerde) | ästimeert |
| du | ästimeerst | ästimeerst (ästimeerdest) | ||
| he/se/dat | ästimeert | ästimeer (ästimeerde) | ||
| wi/ji/Se/se | ästimeert (ästimeren) | ästimeren (ästimeerden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| achten; acht, acht | ik | acht | acht (achtde, achtede) | acht |
| du | achtst (achtest) | achtst (achtdest, achtedest) | ||
| he/se/dat | acht (achtet) | acht (achtde, achtede) | ||
| wi/ji/Se/se | acht (achten) | achten (achtden, achteden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| heten; heet, heet | ik | heet | heet | heten |
| du | heetst/heeßt | heetst/heeßt | ||
| he/se/dat | heet | heet | ||
| wi/ji/Se/se | heet (heten) | heten |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| legitimeren; legitimeer, legitimeert | ik | legitimeer | legitimeer (legitimeerde) | legitimeert |
| du | legitimeerst | legitimeerst (legitimeerdest) | ||
| he/se/dat | legitimeert | legitimeer (legitimeerde) | ||
| wi/ji/Se/se | legitimeert (legitimeren) | legitimeren (legitimeerden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| laten; laat, laat | ik | laat | leet/lööt | laten |
| du | lettst/löttst | leetst/löötst | ||
| he/se/dat | lett/lött | leet/lööt | ||
| wi/ji/Se/se | laat (laten) | leten/löten |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| heten; heet, heet | ik | heet | heet | heten |
| du | heetst/heeßt | heetst/heeßt | ||
| he/se/dat | heet | heet | ||
| wi/ji/Se/se | heet (heten) | heten |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| weten; weet, weet | ik | weet | wüss/wuss | weten/wüsst/wusst |
| du | weetst/weeßt | wüsst/wusst | ||
| he/se/dat | weet | wüss/wuss | ||
| wi/ji/Se/se | weet (weten) | wüssen/wussen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| weten; weet, weet | ik | weet | wüss/wuss | weten/wüsst/wusst |
| du | weetst/weeßt | wüsst/wusst | ||
| he/se/dat | weet | wüss/wuss | ||
| wi/ji/Se/se | weet (weten) | wüssen/wussen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| stahn; stah, staht | ik | stah | stunn/stünn | stahn |
| du | steihst | stunnst/stünnst | ||
| he/se/dat | steiht | stunn/stünn | ||
| wi/ji/Se/se | staht (stahn) | stunnen/stünnen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| weten; weet, weet | ik | weet | wüss/wuss | weten/wüsst/wusst |
| du | weetst/weeßt | wüsst/wusst | ||
| he/se/dat | weet | wüss/wuss | ||
| wi/ji/Se/se | weet (weten) | wüssen/wussen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| weten; weet, weet | ik | weet | wüss/wuss | weten/wüsst/wusst |
| du | weetst/weeßt | wüsst/wusst | ||
| he/se/dat | weet | wüss/wuss | ||
| wi/ji/Se/se | weet (weten) | wüssen/wussen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| könen | ik | kann | kunn | kunnt |
| du | kannst | kunnst | ||
| he/se/dat | kann | kunn | ||
| wi/ji/Se/se | köönt (könen) | kunnen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| weten; weet, weet | ik | weet | wüss/wuss | weten/wüsst/wusst |
| du | weetst/weeßt | wüsst/wusst | ||
| he/se/dat | weet | wüss/wuss | ||
| wi/ji/Se/se | weet (weten) | wüssen/wussen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| künnen; künn, künnt | ik | künn | künn (künnde, künne) | künnt |
| du | künnst | künnst (künndest, künnest) | ||
| he/se/dat | künnt | künn (künnde, künne) | ||
| wi/ji/Se/se | künnt (künnen) | künnen (künnden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| oordelen; oordeel, oordeelt | ik | oordeel | oordeel (oordeelde) | oordeelt |
| du | oordeelst | oordeelst (oordeeldest) | ||
| he/se/dat | oordeelt | oordeel (oordeelde) | ||
| wi/ji/Se/se | oordeelt (oordelen) | oordelen (oordeelden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| sehn; seh/süh, seht | ik | seh | seeg | sehn |
| du | sühst | seegst | ||
| he/se/dat | süht | seeg | ||
| wi/ji/Se/se | seht (sehn) | segen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| warrn; warr, warrt | ik | warr | woor/wöör/worr/wörr/wurr/würr | worrn |
| du | warrst | woorst/wöörst/worrst/wörrst/wurrst/würrst | ||
| he/se/dat | warrt | woor/wöör/worr/wörr/wurr/würr | ||
| wi/ji/Se/se | warrt (warrn) | woorn/wöörn/worrn/wörrn/wurrn/würrn |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| warrn; warr, warrt | ik | warr | woor/wöör/worr/wörr/wurr/würr | worrn |
| du | warrst | woorst/wöörst/worrst/wörrst/wurrst/würrst | ||
| he/se/dat | warrt | woor/wöör/worr/wörr/wurr/würr | ||
| wi/ji/Se/se | warrt (warrn) | woorn/wöörn/worrn/wörrn/wurrn/würrn |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| maken; maak, maakt | ik | maak | maak/möök | maakt |
| du | maakst | maakst/möökst | ||
| he/se/dat | maakt | maak/möök | ||
| wi/ji/Se/se | maakt (maken) | maken/möken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wiesen; wies, wiest | ik | wies | wies (wiesde) | wiest |
| du | wiest | wiest (wiesdest) | ||
| he/se/dat | wiest | wies (wiesde) | ||
| wi/ji/Se/se | wiest (wiesen) | wiesen (wiesden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| warrn; warr, warrt | ik | warr | woor/wöör/worr/wörr/wurr/würr | worrn |
| du | warrst | woorst/wöörst/worrst/wörrst/wurrst/würrst | ||
| he/se/dat | warrt | woor/wöör/worr/wörr/wurr/würr | ||
| wi/ji/Se/se | warrt (warrn) | woorn/wöörn/worrn/wörrn/wurrn/würrn |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| lehren; lehr, lehrt | ik | lehr | lehr (lehrde) | lehrt |
| du | lehrst | lehrst (lehrdest) | ||
| he/se/dat | lehrt | lehr (lehrde) | ||
| wi/ji/Se/se | lehrt (lehren) | lehren (lehrden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| maken; maak, maakt | ik | maak | maak/möök | maakt |
| du | maakst | maakst/möökst | ||
| he/se/dat | maakt | maak/möök | ||
| wi/ji/Se/se | maakt (maken) | maken/möken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| sehn; seh/süh, seht | ik | seh | seeg | sehn |
| du | sühst | seegst | ||
| he/se/dat | süht | seeg | ||
| wi/ji/Se/se | seht (sehn) | segen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kennen; kenn, kennt | ik | kenn | kenn (kennde, kenne) | kennt |
| du | kennst | kennst (kenndest, kennest) | ||
| he/se/dat | kennt | kenn (kennde, kenne) | ||
| wi/ji/Se/se | kennt (kennen) | kennen (kennden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| spreken; sprick/spreek, spreekt | ik | spreek | sprook/spröök | spraken |
| du | sprickst | sprookst/spröökst | ||
| he/se/dat | sprickt | sprook/spröök | ||
| wi/ji/Se/se | spreekt (spreken) | sproken/spröken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| meten; mitt/meet, meet | ik | meet | meet | meten |
| du | mittst | meetst | ||
| he/se/dat | mitt | meet | ||
| wi/ji/Se/se | meet (meten) | meten |