| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| arbeiden; arbeid, arbeidt | ik | arbeid | arbeid (arbeidte, arbeidete) | arbeidt |
| du | arbeidst (arbeidest) | arbeidst (arbeidtest, arbeidetest) | ||
| he/se/dat | arbeidt (arbeidet) | arbeid (arbeidte, arbeidete) | ||
| wi/ji/Se/se | arbeidt (arbeiden) | arbeiden (arbeidten, arbeideten) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kieken; kiek, kiekt | ik | kiek | keek | keken |
| du | kickst/kiekst | keekst | ||
| he/se/dat | kickt/kiekt | keek | ||
| wi/ji/Se/se | kiekt (kieken) | keken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| wiesen; wies, wiest | ik | wies | wies (wiesde) | wiest |
| du | wiest | wiest (wiesdest) | ||
| he/se/dat | wiest | wies (wiesde) | ||
| wi/ji/Se/se | wiest (wiesen) | wiesen (wiesden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| gahn; gah, gaht | ik | gah | gung/güng | gahn |
| du | geihst | gungst/güngst | ||
| he/se/dat | geiht | gung/güng | ||
| wi/ji/Se/se | gaht (gahn) | gungen/güngen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| holen; hool, hoolt | ik | hool | heel/hööl | holen |
| du | höllst/hüllst | heelst/höölst | ||
| he/se/dat | höllt/hüllt | heel/hööl | ||
| wi/ji/Se/se | hoolt (holen) | helen/hölen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| hollen; holl, hollt | ik | holl | höll | hollen |
| du | höllst/hüllst | höllst | ||
| he/se/dat | höllt/hüllt | höll | ||
| wi/ji/Se/se | hollt (hollen) | höllen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| seggen; segg, seggt | ik | segg | see | seggt |
| du | seggst | seest | ||
| he/se/dat | seggt | see | ||
| wi/ji/Se/se | seggt (seggen) | seen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| doon; do, doot | ik | do | dee | daan |
| du | deist | deest | ||
| he/se/dat | deit | dee | ||
| wi/ji/Se/se | doot (doon) | deen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| maken; maak, maakt | ik | maak | maak/möök | maakt |
| du | maakst | maakst/möökst | ||
| he/se/dat | maakt | maak/möök | ||
| wi/ji/Se/se | maakt (maken) | maken/möken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| hanneln; hannel, hannelt | ik | hannel | hannel (hannelde) | hannelt |
| du | hannelst | hannelst (hanneldest) | ||
| he/se/dat | hannelt | hannel (hannelde) | ||
| wi/ji/Se/se | hannelt (hanneln) | hanneln (hannelden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kamen; kumm/kaam, kaamt | ik | kaam | keem/kööm | kamen |
| du | kummst/kümmst | keemst/köömst | ||
| he/se/dat | kummt/kümmt | keem/kööm | ||
| wi/ji/Se/se | kaamt (kamen) | kemen/kömen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kamen; kumm/kaam, kaamt | ik | kaam | keem/kööm | kamen |
| du | kummst/kümmst | keemst/köömst | ||
| he/se/dat | kummt/kümmt | keem/kööm | ||
| wi/ji/Se/se | kaamt (kamen) | kemen/kömen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| laten; laat, laat | ik | laat | leet/lööt | laten |
| du | lettst/löttst | leetst/löötst | ||
| he/se/dat | lett/lött | leet/lööt | ||
| wi/ji/Se/se | laat (laten) | leten/löten |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| laten; laat, laat | ik | laat | leet/lööt | laten |
| du | lettst/löttst | leetst/löötst | ||
| he/se/dat | lett/lött | leet/lööt | ||
| wi/ji/Se/se | laat (laten) | leten/löten |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| geven; giff/geev, geevt | ik | geev | geev | geven |
| du | giffst | geevst | ||
| he/se/dat | gifft | geev | ||
| wi/ji/Se/se | geevt (geven) | geven |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| passen; pass, passt | ik | pass | pass (passde) | passt |
| du | passt | passt (passdest) | ||
| he/se/dat | passt | pass (passde) | ||
| wi/ji/Se/se | passt (passen) | passen (passden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| nehmen; nimm/nehm, nehmt | ik | nehm | nehm/nohm/nöhm | nahmen |
| du | nimmst | nehmst/nohmst/nöhmst | ||
| he/se/dat | nimmt | nehm/nohm/nöhm | ||
| wi/ji/Se/se | nehmt (nehmen) | nehmen/nohmen/nöhmen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| hören; höör, höört | ik | höör | höör (höörde) | höört |
| du | höörst | höörst (höördest) | ||
| he/se/dat | höört | höör (höörde) | ||
| wi/ji/Se/se | höört (hören) | hören (höörden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kamen; kumm/kaam, kaamt | ik | kaam | keem/kööm | kamen |
| du | kummst/kümmst | keemst/köömst | ||
| he/se/dat | kummt/kümmt | keem/kööm | ||
| wi/ji/Se/se | kaamt (kamen) | kemen/kömen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| smieten; smiet, smiet | ik | smiet | smeet | smeten |
| du | smittst | smeetst | ||
| he/se/dat | smitt | smeet | ||
| wi/ji/Se/se | smiet (smieten) | smeten |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| luern; luer, luert | ik | luer | luer (luerde) | luert |
| du | luerst | luerst (luerdest) | ||
| he/se/dat | luert | luer (luerde) | ||
| wi/ji/Se/se | luert (luern) | luern (luerden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kieken; kiek, kiekt | ik | kiek | keek | keken |
| du | kickst/kiekst | keekst | ||
| he/se/dat | kickt/kiekt | keek | ||
| wi/ji/Se/se | kiekt (kieken) | keken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| setten; sett, sett | ik | sett | sett (settde, settede) | sett |
| du | settst (settest) | settst (settdest, settedest) | ||
| he/se/dat | sett (settet) | sett (settde, settede) | ||
| wi/ji/Se/se | sett (setten) | setten (settden, setteden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| stahn; stah, staht | ik | stah | stunn/stünn | stahn |
| du | steihst | stunnst/stünnst | ||
| he/se/dat | steiht | stunn/stünn | ||
| wi/ji/Se/se | staht (stahn) | stunnen/stünnen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| stellen; stell, stellt | ik | stell | stell (stellde, stelle) | stellt |
| du | stellst | stellst (stelldest, stellest) | ||
| he/se/dat | stellt | stell (stellde, stelle) | ||
| wi/ji/Se/se | stellt (stellen) | stellen (stellden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| setten; sett, sett | ik | sett | sett (settde, settede) | sett |
| du | settst (settest) | settst (settdest, settedest) | ||
| he/se/dat | sett (settet) | sett (settde, settede) | ||
| wi/ji/Se/se | sett (setten) | setten (settden, setteden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| stemmen; stemm, stemmt | ik | stemm | stemm (stemmde, stemme) | stemmt |
| du | stemmst | stemmst (stemmdest, stemmest) | ||
| he/se/dat | stemmt | stemm (stemmde, stemme) | ||
| wi/ji/Se/se | stemmt (stemmen) | stemmen (stemmden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| strecken; streck, streckt | ik | streck | streck (streckde, strecke) | streckt |
| du | streckst | streckst (streckdest, streckest) | ||
| he/se/dat | streckt | streck (streckde, strecke) | ||
| wi/ji/Se/se | streckt (strecken) | strecken (streckden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| holen; hool, hoolt | ik | hool | heel/hööl | holen |
| du | höllst/hüllst | heelst/höölst | ||
| he/se/dat | höllt/hüllt | heel/hööl | ||
| wi/ji/Se/se | hoolt (holen) | helen/hölen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| hollen; holl, hollt | ik | holl | höll | hollen |
| du | höllst/hüllst | höllst | ||
| he/se/dat | höllt/hüllt | höll | ||
| wi/ji/Se/se | hollt (hollen) | höllen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| gahn; gah, gaht | ik | gah | gung/güng | gahn |
| du | geihst | gungst/güngst | ||
| he/se/dat | geiht | gung/güng | ||
| wi/ji/Se/se | gaht (gahn) | gungen/güngen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| arbeiden; arbeid, arbeidt | ik | arbeid | arbeid (arbeidte, arbeidete) | arbeidt |
| du | arbeidst (arbeidest) | arbeidst (arbeidtest, arbeidetest) | ||
| he/se/dat | arbeidt (arbeidet) | arbeid (arbeidte, arbeidete) | ||
| wi/ji/Se/se | arbeidt (arbeiden) | arbeiden (arbeidten, arbeideten) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| gahn; gah, gaht | ik | gah | gung/güng | gahn |
| du | geihst | gungst/güngst | ||
| he/se/dat | geiht | gung/güng | ||
| wi/ji/Se/se | gaht (gahn) | gungen/güngen |
| Deklination |
|---|
| gegendelige, gegendeligen |
| Deklination |
|---|
| fründliche, fründlichen |
| Komparation |
|---|
| fründlicher, fründlichst |