| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| woolden; woold, wooldt | ik | woold | woold (wooldte, wooldete) | wooldt |
| du | wooldst (wooldest) | wooldst (wooldtest, wooldetest) | ||
| he/se/dat | wooldt (wooldet) | woold (wooldte, wooldete) | ||
| wi/ji/Se/se | wooldt (woolden) | woolden (wooldten, wooldeten) |
| Deklination |
|---|
| forstweertschopliche, forstweertschoplichen |
| Deklination |
|---|
| wooldweertschopliche, wooldweertschoplichen |