| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| warven; warv, warvt | ik | warv | worv | worven |
| du | warvst | worvst | ||
| he/se/dat | warvt | worv | ||
| wi/ji/Se/se | warvt (warven) | worven |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| smieten; smiet, smiet | ik | smiet | smeet | smeten |
| du | smittst | smeetst | ||
| he/se/dat | smitt | smeet | ||
| wi/ji/Se/se | smiet (smieten) | smeten |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| smieten; smiet, smiet | ik | smiet | smeet | smeten |
| du | smittst | smeetst | ||
| he/se/dat | smitt | smeet | ||
| wi/ji/Se/se | smiet (smieten) | smeten |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| weerten; weert, weert | ik | weert | weert (weertde, weertede) | weert |
| du | weertst (weertest) | weertst (weertdest, weertedest) | ||
| he/se/dat | weert (weertet) | weert (weertde, weertede) | ||
| wi/ji/Se/se | weert (weerten) | weerten (weertden, weerteden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| griepen; griep, griept | ik | griep | greep | grepen |
| du | grippst | greepst | ||
| he/se/dat | grippt | greep | ||
| wi/ji/Se/se | griept (griepen) | grepen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| faten; faat, faat | ik | faat | faat (faatde, fatede) | faat |
| du | faatst (fatest) | faatst (faatdest, fatedest) | ||
| he/se/dat | faat (fatet) | faat (faatde, fatede) | ||
| wi/ji/Se/se | faat (faten) | faten (faatden, fateden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kamen; kumm/kaam, kaamt | ik | kaam | keem/kööm | kamen |
| du | kummst/kümmst | keemst/köömst | ||
| he/se/dat | kummt/kümmt | keem/kööm | ||
| wi/ji/Se/se | kaamt (kamen) | kemen/kömen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kaperen; kapeer, kapeert | ik | kapeer | kapeer (kapeerde) | kapeert |
| du | kapeerst | kapeerst (kapeerdest) | ||
| he/se/dat | kapeert | kapeer (kapeerde) | ||
| wi/ji/Se/se | kapeert (kaperen) | kaperen (kapeerden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| warrn; warr, warrt | ik | warr | woor/wöör/worr/wörr/wurr/würr | worrn |
| du | warrst | woorst/wöörst/worrst/wörrst/wurrst/würrst | ||
| he/se/dat | warrt | woor/wöör/worr/wörr/wurr/würr | ||
| wi/ji/Se/se | warrt (warrn) | woorn/wöörn/worrn/wörrn/wurrn/würrn |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| kriegen; krieg, kriegt | ik | krieg | kreeg | kregen |
| du | kriggst | kreegst | ||
| he/se/dat | kriggt | kreeg | ||
| wi/ji/Se/se | kriegt (kriegen) | kregen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| weerten; weert, weert | ik | weert | weert (weertde, weertede) | weert |
| du | weertst (weertest) | weertst (weertdest, weertedest) | ||
| he/se/dat | weert (weertet) | weert (weertde, weertede) | ||
| wi/ji/Se/se | weert (weerten) | weerten (weertden, weerteden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| gahn; gah, gaht | ik | gah | gung/güng | gahn |
| du | geihst | gungst/güngst | ||
| he/se/dat | geiht | gung/güng | ||
| wi/ji/Se/se | gaht (gahn) | gungen/güngen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| gahn; gah, gaht | ik | gah | gung/güng | gahn |
| du | geihst | gungst/güngst | ||
| he/se/dat | geiht | gung/güng | ||
| wi/ji/Se/se | gaht (gahn) | gungen/güngen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| flegen; fleeg, fleegt | ik | fleeg | floog/flöög | flagen |
| du | flüggst | floogst/flöögst | ||
| he/se/dat | flüggt | floog/flöög | ||
| wi/ji/Se/se | fleegt (flegen) | flogen/flögen |
| Deklination |
|---|
| warvliche, warvlichen |
| Deklination |
|---|
| gewarvliche, gewarvlichen |
| Deklination |
|---|
| kunsthandwarkliche, kunsthandwarklichen |