| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| verleren; verleer, verleert | ik | verleer | verloor/verlöör | verloren |
| du | verleerst/verlüst | verloorst/verlöörst | ||
| he/se/dat | verleert/verlüst | verloor/verlöör | ||
| wi/ji/Se/se | verleert (verleren) | verloren/verlören |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| scheten; scheet, scheet | ik | scheet | schoot/schööt | schaten |
| du | schüttst | schootst/schöötst | ||
| he/se/dat | schütt | schoot/schööt | ||
| wi/ji/Se/se | scheet (scheten) | schoten/schöten |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| tehn; teh, teht | ik | teh | toog/töög | tagen |
| du | tüggst (tüst) | toogst/töögst | ||
| he/se/dat | tüggt (tütt) | toog/töög | ||
| wi/ji/Se/se | teht (tehn) | togen/tögen |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| trecken; treck, treckt | ik | treck | trock/tröck | trocken |
| du | treckst | trockst/tröckst | ||
| he/se/dat | treckt | trock/tröck | ||
| wi/ji/Se/se | treckt (trecken) | trocken/tröcken |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Infinitiv; Imperativ (sg, pl) | Person | Präsens | Präteritum | Partizip II |
|---|---|---|---|---|
| farven; farv, farvt | ik | farv | farv (farvde, farve) | farvt |
| du | farvst | farvst (farvdest, farvest) | ||
| he/se/dat | farvt | farv (farvde, farve) | ||
| wi/ji/Se/se | farvt (farven) | farven (farvden) |
| Deklination |
|---|
| anthrazitfarvige, anthrazitfarvigen |
| Deklination |
|---|
| anthrazitfarvige, anthrazitfarvigen |
| Deklination |
|---|
| anthrazitfarvige, anthrazitfarvigen |
| Deklination |
|---|
| blaufarvige, blaufarvigen |
| Deklination |
|---|
| blaagfarvige, blaagfarvigen |
| Deklination |
|---|
| blaufarvige, blaufarvigen |
| Deklination |
|---|
| blaagfarvige, blaagfarvigen |
| Deklination |
|---|
| bruunfarvige, bruunfarvigen |
| Deklination |
|---|
| bruunfarvige, bruunfarvigen |
| Deklination |
|---|
| mannichfarvige, mannichfarvigen |
| Deklination |
|---|
| creemfarvige, creemfarvigen |
| Deklination |
|---|
| dreefarvige, dreefarvigen |
| Deklination |
|---|
| düüsterfarvige, düüsterfarvigen |
| Deklination |
|---|
| düüsterfarvige, düüsterfarvigen |
| Deklination |
|---|
| evenholtfarvige, evenholtfarvigen |
| Deklination |
|---|
| evenholtfarvige, evenholtfarvigen |
| Deklination |
|---|
| elfenbeenfarvige, elfenbeenfarvigen |
| Deklination |
|---|
| elfenbeenfarvige, elfenbeenfarvigen |
| Deklination |
|---|
| eerdbeerfarvige, eerdbeerfarvigen |
| Deklination |
|---|
| eerdbeerfarvige, eerdbeerfarvigen |
| Deklination |
|---|
| eerdbeerfarvige, eerdbeerfarvigen |
| Deklination |
|---|
| eerdfarvige, eerdfarvigen |
| Deklination |
|---|
| eerdfarvige, eerdfarvigen |
| Deklination |
|---|
| eerdfarvige, eerdfarvigen |
| Deklination |
|---|
| farvenblinne, farvenblinnen |
| Deklination |
|---|
| farvenrieke, farvenrieken |
| Deklination |
|---|
| farvrichtige, farvrichtigen |
| Deklination |
|---|
| geelfarvige, geelfarvigen |
| Deklination |
|---|
| geelfarvige, geelfarvigen |
| Deklination |
|---|
| goldfarvige, goldfarvigen |
| Deklination |
|---|
| griesfarvige, griesfarvigen |
| Deklination |
|---|
| griesfarvige, griesfarvigen |
| Deklination |
|---|
| grellfarvige, grellfarvigen |
| Deklination |
|---|
| gröönfarvige, gröönfarvigen |
| Deklination |
|---|
| gröönfarvige, gröönfarvigen |
| Deklination |
|---|
| honnigfarvige, honnigfarvigen |
| Deklination |
|---|
| kopperfarvige, kopperfarvigen |
| Deklination |
|---|
| kopperfarvige, kopperfarvigen |
| Deklination |
|---|
| kopperfarvige, kopperfarvigen |
| Deklination |
|---|
| kopperfarvige, kopperfarvigen |
| Deklination |
|---|
| ledderfarvige, ledderfarvigen |
| Deklination |
|---|
| ledderfarvige, ledderfarvigen |
| Deklination |
|---|
| mehrfarvige, mehrfarvigen |
| Deklination |
|---|
| missfarvige, missfarvigen |
| Deklination |
|---|
| missfarvige, missfarvigen |
| Deklination |
|---|
| olivenfarvige, olivenfarvigen |
| Deklination |
|---|
| olivenfarvige, olivenfarvigen |
| Deklination |
|---|
| olivenfarvige, olivenfarvigen |
| Deklination |
|---|
| olivenfarvige, olivenfarvigen |
| Deklination |
|---|
| pastellfarvige, pastellfarvigen |
| Deklination |
|---|
| pastellfarvige, pastellfarvigen |
| Deklination |
|---|
| pinkfarvige, pinkfarvigen |
| Deklination |
|---|
| pinkfarvige, pinkfarvigen |
| Deklination |
|---|
| regenbagenfarvige, regenbagenfarvigen |
| Deklination |
|---|
| regenbagenfarvige, regenbagenfarvigen |
| Deklination |
|---|
| rootfarvige, rootfarvigen |
| Deklination |
|---|
| rootfarvige, rootfarvigen |
| Deklination |
|---|
| sandfarvige, sandfarvigen |
| Deklination |
|---|
| sandfarvige, sandfarvigen |
| Deklination |
|---|
| schreckfarvige, schreckfarvigen |
| Deklination |
|---|
| schreckfarvige, schreckfarvigen |
| Deklination |
|---|
| schokolaadfarvige, schokolaadfarvigen |
| Deklination |
|---|
| schokolaadfarvige, schokolaadfarvigen |
| Deklination |
|---|
| schokoladenfarvige, schokoladenfarvigen |
| Deklination |
|---|
| schokoladenfarvige, schokoladenfarvigen |
| Deklination |
|---|
| swartfarvige, swartfarvigen |
| Deklination |
|---|
| swevelfarvige, swevelfarvigen |
| Deklination |
|---|
| swevelfarvige, swevelfarvigen |
| Deklination |
|---|
| sülverfarvige, sülverfarvigen |
| Deklination |
|---|
| sülverfarvige, sülverfarvigen |
| Deklination |
|---|
| strohfarvige, strohfarvigen |
| Deklination |
|---|
| strohfarvige, strohfarvigen |
| Deklination |
|---|
| veelfarvige, veelfarvigen |
| Deklination |
|---|
| veerfarvige, veerfarvigen |
| Deklination |
|---|
| kaneelfarvige, kaneelfarvigen |
| Deklination |
|---|
| kaneelfarvige, kaneelfarvigen |
| Deklination |
|---|
| tweefarvige, tweefarvigen |
| Deklination |
|---|
| farvte, farvten |